Tervisekassa podcast
:format(webp)/https://f303.pmo.ee/xRvHFIGiQnWE5JONuyRwLAEIoYErGGPNzZuGXCzS.jpg)
Episoodid
Laste ja noorte tervis saab alguse keskkonnast, milles nad iga päev kasvavad ja arenevad. Koolid ja lasteaiad on palju enamat kui õppeasutused – need on paigad, kus kujunevad harjumused, hoiakud ja eluterve mõtteviis. Just seetõttu on tervisedenduse roll haridusasutustes kriitilise tähtsusega Tervisekassa podcasti maikuu saates uurime, kuidas toetavad tervisedendajad igapäevaselt laste ja noorte heaolu haridusasutustes üle Eesti. Mis on nende fookuses, milliste väljakutsetega nad silmitsi seisavad ning millist muutust nad loovad?
**Arutame kaasamise ja kaasumise üle: **
Kes on haridusasutuste tervisedendajad? Kas kooliõde on oluline partner ja kelle jaoks? Kas lapsed, noored ja lapsevanemad peaksid olema kaasatud ja ise huvi tundma?
**Lisaks kerkisid üles järgmised küsimused: **
Kas Sul on salvestatud oma lapse kooliõde telefoninumber? Kuidas käib scrollimine – alt üles või ülevalt alla? Õuevahetunnid iga ilmaga?! Kas noorte kehalist aktiivsust peaks piirama või suunama? Kas ma võin sattuda kiusu ohvriks, kui hoolitsen oma hügieeni eest? Millist peegelpilti kuvavad meie lapsed ja noored? Mida teeb poksikott kooli keldris? Ülesöömine, alasöömine või ebaregulaarne toitumine – kas meil on söömishäirete pandeemia? Kuidas aidata noorel seada eesmärke tema enda soovidest lähtuvalt? „Kui mind kümne aasta pärast enam ametis pole, kas mul on siiski mõtet panustada tervema kogukonna loomisse?“
Vestlevad Tartumaa haridusasutuste tervisedendaja Allan Hallik, Ida-Virumaa haridusasutuste tervisedendaja Helen Piirsalu ja Gustav Adolfi Gümnaasiumi kooliõde Getter Nuut. Vestlust juhib Evelin Kruusalu Tervisekassa avalike suhete portfellist.
Iga reisi jaoks, olgu see Eestis, Euroopas või väljaspool Euroopa Liitu, tasub teha ettevalmistusi. Üks väga oluline tähelepanu vajav teema on see, kuidas saada asukohariigis vajadusel arstiabi.
Tervisekassa taskuhäälingu uues osas arutatakse, millised on reisimisega seotud terviseriskid ja kuidas neid ennetada, millist abi saab Euroopa ravikindluskaardi alusel ja miks on tarvilik era reisikindlustus nii Euroopas kui ka kaugemal reisides.
Saatekülalisteks on Tervisekassa Euroopa Liidu teenuste juht Tiina Toming ning arst ja aktiivne reisija Saara Arulaane. Saadet juhib Sander Rajamäe, Tervisekassa tervisekommunikatsiooni osakonnast.
Üks ennetusse panustatud euro on kümme korda tõhusam kui tagajärgedega tegelemine. Kuidas me selle teadmise enda kasuks tööle panna saame, seda kuuleb Tervisekassa taskuhäälingu uues saateosas.
Tervisedendus on Eestis pea 30 aastat fookuses olnud ning see valdkond on muutumas üha tähtsamaks. Tervisedenduse puhul ei ole tegemist tervishoiuteenusega ning tervisedendaja pole tervishoiutöötaja – tegemist on kogukonna julgustamise ja motiveerimisega, inimestele tõendatud terviseinformatsiooni kättesaadavuse võimaldamisega ja info jagamise, kaasamise ja tervisehuvide kaitsmisega. Tervisedendus on suhtlemine ja järjepidev tegutsemine käsikäes ning puudutab iga eluvaldkonda igas eluetapis.
Tervisekassa taskuhäälingu uues saateosas võetakse tervisedendus luubi alla. Saates saad teada, kuidas on arenenud Eesti inimeste tervis; kuidas tervist edendatakse; millest üldse sõltub terviseteadlikkus ja kas ainult teadmitsest piisab. Samuti kuuleb saates, mis valdkondades mängib tervis väga olulist rolli ja millised on meie kõigi valikuvõimalused paremaks tervisetulemiks.
Neid teemasid ja valdkonnast rohkemat avavad: • Maiu Veltbach (Paikkondade tervise edendamise osakonna vanemspetsialist, Tervise Arengu Instituudist) • Ingrid Põldsaar (Rahvatervise osakonna nõunik, Sotsiaalministeeriumist) • Kerli Vilk (Rahvatervise nõunik, Harjumaa Omalvalitsuste Liidust
Vestlust juhib Evelin Kruusalu, Tervisekassa tervisekommunikatsiooni osakonnast
Tervisekassa taskuhäälingus on sel korral külas MTÜ Eesti Migreeni ja Peavalu Patsientide Ühingu juhatuse liikmed Marge Vaikjärv ja Triinu Niiberg-Pikksööt, kes on ka kliiniline psühholoog. Üheskoos arutleme selle üle, mis vahe on migreenil ja peavaludel, kuidas migreeni diagnoositakse ning milline on migreeni mõju ühiskonnas. Ühtlasi jagavad saatekülalised, kuidas sagedaste migreenihoogudega toime tulla ja heidavad valgust sellele, milliseid ravimeid on Eestis saadaval. Saadet juhib Sander Rajamäe, Tervisekassa tervisekommunikatsiooni osakonnast.
Eesti meeste oodatav eluiga on võrreldes naistega pea üheksa aastat lühem. Normaalkaalus mehi on alla 50 protsendi ja aina vähemaks neid jääb. Kuidas pöörata trend paremuse suunas?
Meeste südametervise üle arutlevad Põhja-Eesti Regionaalhaigla kardioloog-ülemarst dr Martin Serg ja eelmise aasta lõpus südameinfarkti üle elanud endine tippjalgrattur Erki Pütsep. Saadet juhib Tervisekassa kommunikatsioonijuht Dan Lõhmus.
Võtame fookusesse sellised nakkushaigused nagu leetrid, punetised ja mumps. Saates räägitakse nende haiguste ajaloost, olemusest ja levikust. Ühtlasi tuleb jutuks, kuidas antud viirused meie tervist mõjutavad ehk mis on peamised haigusnähud ja tõsisemad tüsistused. Jagatakse ka juhiseid selle kohta, kuidas ennast nakatumise eest paremini kaitsta ja oma tervist hoida. Vestluspartneriteks on nakkushaiguste eksperdist rahvatervise nõunik Kerli Rentamm ja Pirita Perearstikeskuse pereõde Melita Väljamäe. Saadet juhib Evelin Kruusalu, Tervisekassa tervisekommunikatsiooni osakonnast.
Sellest saateosas võetakse luubi alla alkoholisõltuvus. Uurime, miks inimesed langevad alkoholi küüsi ja millal tasub hakata muretsema enda või lähedase joomise pärast. Lisaks jagavad saateosalised häid nõuandeid, kuidas sõltuvusest loobuda ja mis rolli mängivad selles lähedased.
Sõna võtavad Tervisekassa sõltuvushäirete teenusejuht Anu Kivi ja Tartu Ülikooli lektor ning kliiniline psühholoog Inga Karton. Saadet juhib Tervisekassa avalike suhete spetsialist Vivika Tamra.
Laste hea tervise ja arengu huvides tehakse lastele regulaarseid tervisekontrolle. Paraku ei jõua sinna paljud lapsed. Saates uurime millal ja miks tuleb lapsega tervisekontrolli minna ja mida seal siis tehakse. Samuti arutame, kuidas koolis paremini laste tervist jälgida ning uurime, mida saavad lapsevanemad ka ise oma lapse tervise hoidmiseks ära teha.
Laste tervisest räägivad saates perearst Diana Ingerainen ja Tervisekassa terve lapse teenusejuht Margit Savisaar. Saadet juhib Tervisekassa kommunikatsioonispetsialist Vivika Tamra
Selles podcasti osas võtame luubi alla gripi. Mis ta on, kust või kuidas ta tuleb, keda ta sihib enim? Kraadime numbreid ja temperatuuri ning päris elu.
Sel korral on vestluspartneriks Kuressaare Perearstikeskuse perearst Kristi Kalvet, Terviseameti gripikeskuse peaspetsialist Julia Geller ning Indrek Lepik, kes jagab oma kogemuslugu. Vestlust juhib Evelin Kruusalu, Tervisekassa tervisekommunikatsioonist
Selleks, et saaksid oma tervisemurele lahenduse õigel ajal õigest kohast, tasub teada, millise tervisemurega ja kuhu pöörduda. Saates jagatakse juhiseid, millises olukorras piisab kodusest ravist ja milliseid terviseprobleeme aitavad lahendada apteekrid, õed, arstid või EMO.
Nõuandeid jagavad perearst-resident Anu Parvelo ja perearsti nõuandetelefoni endine teenindusjuht Kärt Kukk. Saadet juhib Tervisekassa kommunikatsioonispetsialist Vivika Tamra. <image006.png>