Kultuuris Kuum
:format(webp)/https://f303.pmo.ee/2wSInZ7EX7QLtjZkxFOyGzXHQccEGH8IWbbs3YvB.png)
Episoodid
Postimehe kultuuritoimetuse taskuhäälingus «Kultuuris kuum» käis külas laulja- ja laulukirjutaja Miriko, kelle EP «make me feel» kuu aja eest ilmavalgust nägi. Miriko ise on öelnud, et ta keeldub enda paigutamisest kategooriatesse ning pigem ammutab ta inspiratsiooni nii hip-hopist kui ka rokist, nii RnBst kui ka elektroonilisest muusikast, ehkki viimasel ajal on ta sügavamalt sukeldunud just RnB maailma, mis annab tema muusikale soulihõngulisema mõõtme. Mirikoga vestles kultuuriajakirjanik Tuuli Põhjakas.
Postimehe kultuuritoimetuse taskuhäälingus «Kultuuris kuum» käis külas ansambel Duo Ruut, mille asutasid Ann-Lisett Rebane ja Katariina Kivi 2015. aastal. Nende uus album «Ilmateade» on omamoodi fotoalbum nende viimaste aastate arenguteest ja kõigest, mida nad viimaste hoogsate aastate jooksul teinud on. Kuidas Duo Ruut olema sai ning mida see nimi üldse tähendab? Miks mängib ilmateade meie kõigi eludes olulist rolli ja kuidas saab sedagi mitmeti mõista? Ning millise reha otsa võib pärimusmuusikat kaasajastades isegi vägagi lihtsalt astuda? Duo Ruuduga vestles kultuuriajakirjanik Tuuli Põhjakas.
Postimehe kultuuritoimetuse taskuhäälingus «Kultuuris kuum» käis külas koomik Aleksandr Popov, kellega ei tulnud jutuks mitte stand-up või nalja tegemine, vaid hoopiski kirjandus. Üheks põhjuseks on loomulikult HeadRead festival, mis kolmapäeval algas, teisalt aga oli põhjuseks lihtsalt see, et kirjandus meid mõlemaid kõnetas. Popoviga vestles kultuuriajakirjanik Tuuli Põhjakas.
Postimehe kultuuritoimetuse taskuhäälingus «Kultuuris kuum» vestles ajakirjanik Tuuli Põhjakas ansambliga Sibyl Vane, mis tähistab tänavu oma 15. sünnipäeva. Sel puhul antakse 23. mail Krulli remonditehases suur kontsert, kus löövad kaasa ka Kosmikud. Kuidas on Sibyl Vane 15 aasta jooksul muutunud ja kas muusika loomine on muutunud lihtsamaks või raskemaks? Milline on parim osa bändi tegemise juures? Kui kaugel on Sibyl Vane uus plaat ning kuidas see nende eelmistest erineb?
Postimehe kultuuritoimetuse taskuhäälingus «Kultuuris kuum» käis külas rokkansambel South of Savoy, kelle omanimeline debüütalbum märtsis ilmavalgust nägi. Alates 2022. aastast Tallinnas tegutseva 5-liikmelise bändi omavahelisest armastusest, sõprusest ja ühisest kirest rock'n'rolli vastu sündinud debüütalbum «South of Savoy» annab uue värvi kantri ja southern roots-rokile, ammutades inspiratsiooni Eesti ja Soome soodest, metsadest, rabadest ja järvedest. Kus on South of Savoy enda juured? Mis tunne on sõpradega bändi teha ja kuidas see ansamblile juurde annab? Kuidas on bänd kolme aasta jooksul jõudnud juba viie riigi raadiojaamadesse ja nõnda mitmesse riiki tuuritama? Kuidas kogub South of Savoy inspiratsiooni? Ansambliga rääkis kultuuriajakirjanik Tuuli Põhjakas.
Kes meist ei mäletaks «Südameringi» - meeleolukat Margit Lillaku dokumentaali suure hinnaga loodud ökokogukonnast ning selle koost lagunemisest. Sellest kogukonnast kasvas välja tüdruk nimega Roosi, kes on nüüd teismeeas ning peategelaseks Margit Lillaku täiesti uues dokfilmis «Siit ta tuleb, Roosi». Postimehe kultuuritoimetuse taskuhäälingus «Kultuuris kuum» on kahekesi külas Margit Lillak ja Roosi isiklikult, kellega tuleb juttu kliimamuutusest, inimtegevuse mõjust planeedile, kapitalismist ning kuidas üks noor inimene on asunud selle köige vastu võitlema. Ja kuidas üldse noorena selle mailma raskuse all elama jääda ning paremat tulevikku loota? Margit Lillaku ja Roosi Mai Järvistega vestles kulturitoimetuse ajakirjanik Ralf Sauter.
Postimehe kultuuritoimetuse taskuhäälingus «Kultuuris kuum» käisid külas Egert ja Sven ansamblist Herald, mis tänavu oma 25. sünnipäeva tähistab. Meestega tuli jutuks see, mis tunne on 25 aastat bändi teha ning mida selline vanus ühe ansambli jaoks üldse tähendab, kuidas kirjutab Herald lugusid, kui kohati tundub, et heavy metal žanris on juba kõik tehtud. Räägiti aga ka sellest, millist muusikat bändiliikmed siis kuulavad, kui parajasti ise muusikat ei tee ning muidugi esitati ka igivana küsimus - kas heavy metal hoiab noorena? Heraldiga vestles kultuuriajakirjanik Tuuli Põhjakas.
Postimehe kultuuritoimetuse taskuhäälingus «Kultuuris kuum» on külas liigutava draama «Fränk» režissöör Tõnis Pill, kellega tuleb juttu filmi põhiteemadest: keerulistes oludes kasvavad lapsed, tsükliline vägivald ning vajadus kuuluda ja olla kuulatud. Saame Pillilt teada, kuidas ta ise Kehras üles sirgus ja režissööriks sai ning kuidas sündis «Fränkis» stseen vihmas, mida ka Tiina Tauraite paar saadet tagasi meenutas. Ühtlasi kuuleme, millised omadused pidid olema filmi noori peategelasi kehastavatel poistel eesotsas Derek Leheste ja Tõru Kannimäega. Pilliga vestles kultuuritoimetuse ajakirjanik Ralf Sauter.
Eva Kübara dokumentaalfilmi «Minu kallimad» keskmes on tavalised eestlased, kes on kokkuleppeliselt otsustanud oma suhte lahtiseks teha ning veeta aega ka teiste partneritega. Millised võivad olla polüamooriaga kaasnevad rõõmud ja ootamatud tagajärjed, kuuleb juba saatest. Kübar räägib lähemalt, mis tõi teda selle teema juurde, miks olid filmi tegelased nõus kaamera ees nii haavatavad olema, kui palju niisuguseid suhteid statistiliselt on ja miks üldse tahavad inimesed lõhkuda traditsioonilisi norme ja loobuda monogaamiast.
Postimehe kultuuritoimetuse taskuhäälingus «Kultuuris kuum» käis külas Anett Tamm ehk Alonette esimene sooloalbum «Compass», mis on suuresti inspireeritud Aneti lapsepõlvesümpaatiatest ning suurest armastusest 60ndate ja 70ndate popmuusika kuldajastu vastu, mis lasi lauljatel-laulukirjutajatel särada just nii, nagu nad seda väärivad. Miks oli just nüüd Anetti jaoks õige aeg muusikaliselt iseseisvaks saada? Kuidas ta ise oma muusikat kirjeldab? Miks mõtleb Anett vahel sellele, miks peaks minema «päris» tööle ning miks peaksid inimesed rohkem kontsertidel käima ning omavahel kokku saama? Anett Tammega vestles kultuuriajakirjanik Tuuli Põhjakas.