Kultuuri Koda
Episoodid
Eesti Kultuuri Koda on välja töötanud tugisüsteemi, et pakkuda loovisikutele konsultatsioone ja koolitusi terves reas valdkondades, PR-oskustest psühholoogilise ja juriidilise nõustamiseni. Mida täpsemalt see endast kujutab?
Loovisikute töörühma juht Heili Vaus-Tamm kutsus külla läbirääkimisoskuste õpetaja Georg Merilo, Eesti Linnade ja Valdade Liidu tegevdirektori Veikko Luhalaiu ning muusik Oleg Pissarenko. Jutuks võeti, millist abi loovisikud ootavad ning kuidas tänastes keerulistes oludes loovisikuid kõige paremini toetada.
Kultuuri Koja taskuhäälingu seekordset vestlust juhib tšello emeriitprofessor Peeter Paemurru ning külalisteks on viiuldaja ja kammermuusik Urmas Vulp, viiuldaja ja Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia professor Mari Tampere-Bezrodny ning tunnustatud viiuldaja Sigrid Kuulmann. Teemaks muusika! Muusika ei ole lihtsalt ajaviide. Tegemist on äärmiselt olulise kultuurialaga ning selles saates avame muusikahariduse tähtsust kogu kultuuris ja selle õppimise mõju aju arengule. Keelpillimängu õppe käigus arenevad mõlemad ajupoolkerad võrdselt ja ei saa ka ära unustada pilli mängimise emotsionaalset ja empaatilist poolt.
Eesti Kultuuri Koda pööras seekord oma pilgu annetamisele. Teema avamiseks kutsus muusikametseen Pille Lill külla kaks tuntud Eesti heategijat: Toivo Tänavsuu ja Janek Mäggi. Miks annetamine aitab kiiremini ja paremini kui maksud? Millised on rusikareeglid, kuidas inimesi hõlpsamalt annetama panna? Kuidas tõid eelmiste presidendivalimiste ajal vähiravifondi vabatahtlikud kokku kogu ühiskonna, parteidest Odini sõdalasteni?
Eesti Kultuuri Koja ja Postimehe podcasti teema 25. augustil on innovatsioon ühiskonnas ja süvariik. Kuidas ja mis eeldustel toimub ühiskondlik innovatsioon? Stuudios on külalisena prof Rainer Kattel, Londoni Ülikooli Kolledži Innovatsiooni ja Avaliku Halduse Instituudi professor ja asedirektor, temaga vestleb Egge Kulbok-Lattik.
Kultuuri Koja hooaja viimases saates kutsus ajakirja Muusika peatoimetaja Ia Remmel külla helilooja Märt-Matis Lille ja kunstnik Jaak Visnapi, et arutleda, kuidas mõjutavad murrangulised ajad loomingulisust. Kas sõda sunnib Eesti kunstimaailma projektipõhisest lähenemisest välja tulema ning kultuurikaardi kõlama panema? Kuidas paistis Venemaa agressioon Ukrainas silma Veneetsia kultuuribiennaalil?
Eesti Kultuuri Koja hariduse töörühm võttis arutluse alla, kuidas tagada kiirete muutuste tuules eesti kultuuri jätkusuutlikkus ja eestluse püsimine. Maarja Vaino, Eeva Holm, Toivo Tasa ja Tiiu Kuurme vaatasid otsa tänase haridussüsteemi teravatele valupunktidele: alusharidusseadus ja õppekeel eesti koolides, õppekavade muudatused, emakeele ja kirjanduse seisukord ning maakoolide probleemid.
- sajandi alguses oleme tunnistajaks sõjale ja barbaarsele hävitustööle Ukraina linnades, surmale ja tsiviilelanike kannatustele. Elame keerulisel ajal, mis võimendab erimeelsusi ka Eestis, jätkub üleilmne infosõda. Ka Eesti inimesed on elanud aastaid erinevates info-ruumides. Kuidas leida vaatamata erinevatele maailmavaadetele ühisosa? Kuidas arendada kihistunut ja erimeelsustes ühiskonda? Selleks, et mõtestada toimuvat, on omavahel vaja arutleda. Muutunud aegade üle mõtisklevad kirjanik Jelena Skulskaja, Akadeemia peatoimetaja Toomas Kiho ja kultuuripoliitika uurija Egge Kulbok-Lattik.
Postimehe ja Eesti Kultuuri Koja taskuhäälingus analüüsis seekord Eesti julgeolekut Ukraina sõja valguses. Stuudios on Riigikogu liige Eerik-Niiles Kross (Reformierakond), Postimehe ajakirjanik Erkki Bahovski, Kultuuri Koja eestseisuse liige ja religiooniantropoloog Jako Kull ning saatejuht, Rahvusvaheliste Kaitseuuringute Keskuse teadur Kalev Stoicescu.
Ettevõtlus on väga tõhus, kuid ei suuda ikkagi kõiki maailma probleeme lahendada. Mõnikord ettevõtlust lausa põlastatakse – aga kuskohalt läheb piir ettevõtluse ja mitte-ettevõtluse vahelt? Kas on oht, et heategevus ja kultuur lähevad ettevõtlusega omavahel sassi? Ning kui puututakse omavahel kokku, siis kas liituvad üksteise paremad või halvemad küljed? Juttu vestavad Heldur Meerits, Tiit Ojasoo, Tiit Urva, Eerik Hannus ja Heili Vaus-Tamm.
Eesti Kultuuri Koja ja Postimehe taskuhääling räägib täna Eesti kirjanduskultuurist kõige laiemalt. Külas on Maarja Vaino, Tiit Aleksejev ja Joosep Susi, kes muuhulgas teevad sissevaateid Eesti nüüdisluule lugemisse, kirjanduse õpetamisesse ja kirjanduse tähendusesse rahva kujundamisel.